top of page

Europejska Unia Zdrowotna nadzieją dla Europy

Pandemia odcisnęła piętno na większości sektorów gospodarki UE. Zmieniła sposób funkcjonowania wielu obywateli, jednak szczególnie niepokojące jest nadszarpniętezaufanie do lokalnej i międzynarodowej służbyzdrowia wynikające z ogólnej dezinformacji. Niedomagające służby zdrowia w większości krajów Europy stanowią znaczące zagrożenie. Europejska Unia Zdrowotna ma pomóc w długoterminowym umocnieniu ich.


Odpowiadając na potrzeby obywateli krajów UE i nieustannie pojawiających się wyzwań dla zdrowia zostało zaproponowane utworzenie Europejskiej Unii Zdrowotnej. Ma ona prowadzić szereg różnorodnych działań by w zunifikowany sposób odpowiadać na współczesne wyzwania. Jej działania skupią się na trzech zakresach.


Europejski Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA)

Po pierwsze ma ona koordynować współpracę Europy w sytuacjach kryzysowych, przyjmując zjednoczony front mający zagwarantować bezpieczeństwo zdrowotne. Dzięki Pandemii dowiedzieliśmy się, że prężnie funkcjonująca i budząca zaufanie służba zdrowia jest podstawą poprawnego funkcjonowania społeczeństwa w sytuacjach kryzysowych takich jak pandemia. Pandemia pokazała, jak ważne jest utrzymanie jej w stanie nieustannej gotowości, by w przypadku ewentualnych kryzysów przyjąć silny i zjednoczony front, skutecznie odpowiadając na zewnętrzne wyzwania. Wspólne działanie może pozytywnie odbić się między innymi na nastrojach społecznych, zapobiec dezinformacji, a także efektywniej działać na arenie międzynarodowej.


Strategia Farmaceutyczna

Europejska Unia Zdrowotna ma także prowadzić wspólną politykę farmaceutyczną, która pozwoli na rozwój technologii i badań naukowych. Osłabiona służba zdrowia to osłabione społeczeństwo, a co za tym idzie niedomagająca gospodarka.Unia będzie wspierać konkurencyjność i innowacyjność przemysłu farmaceutycznego, wprowadzając do krajów członkowskich rozwiązania na światowym poziomie. Dzięki zróżnicowanym łańcuchom dostaw i zrównoważonemu podejściu będzie możliwe zwiększenie odporności i gotowość do zaspokajania istniejących potrzeb medycznych. Działania na większą skalę i reprezentacja większej ilości krajów może pozytywnie wpłynąć na negocjacje handlowe i wizerunek krajów Europy na światowej arenie.


Europejski plan walki z rakiem

Według danych WHO blisko 10 milionów osób na całym świecie zginęło w 2020 roku z powodu różnego rodzaju nowotworów. W ramach Europejskiej Unii Zdrowotnej wprowadzony ma zostać także Europejski plan walki z rakiem, który wielopłaszczyznowo wesprze zapobieganie i zwalczanie chorób nowotworowych. Prowadzone działania mają być skierowane zarówno do chorych, ich krewnych i opiekunów. Mają pomagać w profilaktyce, we wczesnym wykrywaniu, diagnozie i leczeniu. Odgórne wsparcie w walce z nowotworami może być nieocenione w walce z nimi i umacnianiu służb zdrowi.

Pandemia, starzejące się społeczeństwo, niezdrowy styl życia i pogarszający się stan powietrza to tylko niektóre z czynników wpływających na stan zdrowia Europejczyków. Europejska Unia Zdrowotna ma szansę stać się wielonarodowym centrum rozwijającym nowoczesne rozwiązania. Planowanymi działaniami może zwiększyć dostępność nowoczesnych technologii i leków dla wszystkich obywateli.


Mimo potencjalnego utworzenia Europejskiej Unii Zdrowotnej wciąż wiele decyzji będzie spoczywało na krajowych samorządach. Nie zdejmie ona odpowiedzialności z lokalnych władz. Wciąż będą one odpowiedzialne za prowadzenie regionalnych działań, które mogą efektywniej odpowiadać na konkretne potrzeby lokalnych społeczności. Zdecentralizowane działania mogą jednak zostać wsparte silniejszym europejskim frontem, który znacząco może wesprzeć na przykład międzynarodowe badania czy negocjacje handlowe. Ponadto istotnym elementem wzmacniającym projekt jest wsłuchiwanie się w potrzeby społeczeństwa. Do 21 grudnia możliwe jest wzięcie udział w publicznych konsultacjach. Każdy obywatel może wypowiedzieć się na temat zdrowia i wskazać trudności lub zasugerować rozwiązania. Komisja Europejska może przeczytać sugestie obywateli różnych krajów, zapoznając się z ich perspektywami.


Dzięki wspólnemu koordynowaniu kroków podejmowanych w sytuacjach kryzysowych można zmniejszyć ryzyko rozpowszechniającej się paniki wynikającej z dezinformacji, braku środków i kryzysu służby zdrowia. Wspieranie badań naukowych może znacząco wpłynąć na polepszenie się ochrony zdrowia w krajach europejskich, a zjednoczona strategia farmaceutyczna może rozwinąć i umocnić systemy opieki zdrowotnej.

 
 
 

Kommentare


© 2022-24 by Steffanies Stuff

bottom of page