Gospodarka cyrkularna w modzie
- Anna Grzebita
- 21 mar 2023
- 5 minut(y) czytania
Moda jest ważnym elementem naszego codziennego życia. Zaczyna się na eksluzywnych wybiegach, pokazach i niepowtarzalnych sesjach zdjęciowych. Moda jest częścią naszego codziennego życia. Ubrania dają nam ciepło i chronią, ale są także sposobem na wyrażenie siebie i pokazanie kim jesteśmy.
Jako klienci zapominamy, że przemysł mody szkodzi środowisku, wyzyskuje pracowników i wykorzystuje zwierzęta do produkcji odzieży. Ponadto promuje niezdrowy model konsumpcji, który przyczynia się do niszczenia środowiska. Kupowanie ubrań stało się pasją i sposobem na spędzenie wolnego czasu. Regularnie odwiedzamy sklepy i wychodzimy z nich z torbami pełnymi ubrań. Założymy je zaledwie kilka razy, a po kilku miesiącach trafią na wysypisko, gdzie latami będą się rozkładać.
Branża mody wymaga dużej ilości materiałów i pracy. Jest to jedna z najbardziej ekspansywnych branż pod względem śladu węglowego i produkcji odpadów.
Czy wiesz, że produkcja 1 koszulki pochłania aż 2700 litrów wody? Zaspokoiłoby to pragnienie jednej osoby przez 900 dni czyli około 2,5 roku.

Czym jest gospodarka cyrkularna?
Termin "circular economy" po raz pierwszy pojawił się pod koniec lat 90. w kontekście zrównoważonego rozwoju. Z biegiem lat, zyskał międzynarodowe uznanie i jest obecnie postrzegany jako "najbardziej obiecująca ścieżka rozwoju do oddzielenia wzrostu gospodarczego od presji środowiskowej."
Gospodarka cyrkularna to system, który ma na celu zmniejszenie zużycia zasobów, produkcji odpadów i zanieczyszczeń poprzez utrzymywanie materiałów w obiegu przez jak najdłuższy czas. Zachęca również firmy do projektowania produktów z uwzględnieniem scenariuszy końca życia, tak aby można je było naprawić lub poddać recyklingowi po zakończeniu okresu użytkowania.
Koncepcja cyrkularności istnieje od czasów starożytnych, ale dopiero niedawno została ponownie odkryta przez naukowców, którzy chcieli znaleźć sposoby na zmniejszenie naszego wpływu na planetę poprzez zapobieganie powstawaniu odpadów i ponowne wykorzystanie zasobów naturalnych. Obecnie istnieje wiele różnych terminów używanych w odniesieniu do tej praktyki: "gospodarka okrężna", "cykle życia produktów w pętli zamkniętej", "strategie zero odpadów" itd. Jednak wszystkie one oznaczają w zasadzie to samo: wykorzystanie mniejszej ilości surowców przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii podczas procesów produkcyjnych (co zazwyczaj wiąże się ze spalaniem paliw kopalnych).

Ślad węglowy przemysłu modowego
Nie mówimy tu tylko o twoich ubraniach. Przemysł modowy jest odpowiedzialny za 8% globalnej emisji gazów cieplarnianych i jest jednym z najbardziej zanieczyszczających przemysłów na świecie. Ale nie musi tak być: Gospodarka cyrkularna może pomóc zmniejszyć ilość odpadów, jednocześnie chroniąc zasoby i tworząc miejsca pracy.
Przemysł modowy wykorzystuje ogromne ilości zasobów naturalnych - a mimo to wytwarza mniej niż 1% światowego PKB (produktu krajowego brutto). Każdego roku zużywa również ogromne ilości wody: Od 30-40 procent więcej niż rolnictwo!

Jak dbać o ubrania, by służyły na lata?
Jeśli jesteś taki jak ja, chcesz dobrze dbać o swoje ubrania, aby służyły przez lata. Dzięki temu nie musisz wydawać tyle pieniędzy na wymianę.
Pranie
Sposób, w jaki pierzesz swoje ubrania, wpływa na ich trwałość.
Postaw na ciepłą lub zimną wodę
Nie pierz swoich ubrań w gorącej wodzie. Ciepła lub zimna jest najlepsza dla większości tkanin. Jeśli musisz użyć gorącej wody z powodu plam lub zapachów (jak pot), dodaj ocet lub sodę oczyszczoną, ponieważ pomoże to zapobiec blaknięciu i kurczeniu się.
Detergenty i płyn do zmiękczania tkanin
Nie używaj dużej ilości detergentu. Im więcej go używasz, tym szybciej twoje ubrania się zużyją.
Nie używaj płynu do zmiękczania tkanin, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Płyn do zmiękczania tkanin może być świetnym sposobem na utrzymanie odzieży miękkiej i pachnącej świeżością, ale nie zawsze jest to konieczne. Płyn do zmiękczania tkanin może zmniejszać trwałość ubrań i powodować ich kurczenie się lub blaknięcie z upływem czasu. Ponadto może on pozostawiać na ubraniach osad, który przyciąga brud.
Jeśli posiadasz delikatne tkaniny, takie jak jedwab lub wełna, które wymagają specjalnej pielęgnacji, zaleca się stosowanie płynu do zmiękczania tkanin, ponieważ tkaniny te są podatne na elektryczność statyczną i pilling (gdy na powierzchni tworzą się małe kulki). Jeśli jednak posiadasz głównie bawełniane rzeczy - a jeszcze lepiej, jeśli wszystkie Twoje ubrania są wykonane z bawełny - nie ma powodu, dla którego miałbyś używać tego produktu regularnie, piorąc je w zimnej wodzie bez żadnego detergentu!
Suszenie
Susz swoje ubrania na powietrzu, gdy tylko jest to możliwe, aby uniknąć kurczenia się, blaknięcia i rozciągania w szwach. Jeśli nie jest to możliwe ze względu na warunki pogodowe w Twojej okolicy (na przykład: deszczowe dni), to staraj się zapewnić jak największą cyrkulację powietrza wokół każdego kawałka przed umieszczeniem go na suszarce w pomieszczeniu, tak aby były one narażone na działanie mniejszej ilości ciepła, niż gdyby były umieszczone bezpośrednio w suszarce elektrycznej, która w przeciwnym razie spowodowałaby uszkodzenia termiczne w czasie!
Prasowanie
Kiedy prasujesz ubrania, nie tylko sprawiasz, że wyglądają dobrze. Sprawiasz również, że będą dłużej służyć.
Prasując koszule i spodnie, zapobiegasz uszkodzeniu materiału przez zmarszczki i zagniecenia w miarę upływu czasu. Oznacza to, że będą one służyć dłużej niż gdyby nie były wyprasowane - a kto nie chce oszczędzać pieniędzy?
Dodatkowo, prasowanie to świetny sposób na relaks w domu i jednocześnie zrobienie czegoś pożytecznego!
Pokrowiec na deskę do prasowania
Jeśli dostaniesz pokrowiec na deskę do prasowania, upewnij się, że jest wykonany w 100 procentach z bawełny lub rayonu (lub mieszanki). Nigdy nie używaj pokrowców z poliestru lub nylonu, ponieważ mogą się one stopić! Upewnij się, że pokrowiec jest czysty, zanim położysz go na desce do prasowania.
Czytaj metki
A najważniejszym elementem właściwej pielęgnacji jest czytanie metek! Przed praniem lub pielęgnacją zawsze czytaj zalecenia producenta, aby wiedzieć, jak najlepiej dbać o swoje ubrania. Różne materiały wymagają innej pielęgnacji.

Projektowanie dla cyrkularności
Wszystko zaczyna się na samym początku podczas projektowania ubrań. Gospodarka cyrkularna polega na tworzeniu produktów, które mogą być używane przez dłuższy czas i które mają mniejszy wpływ na środowisko. W kontekście projektowania odzieży oznacza to projektowanie ubrań, które są bardziej trwałe, nadają się do naprawy i recyklingu.
Jeśli myślisz o projektowaniu w ten sposób, możesz zacząć od zadania sobie kilku pytań:
Jakich materiałów używasz? Czy mogą być ponownie wykorzystane lub poddane recyklingowi?
Jak długo trwa rozkład każdego elementu po wyrzuceniu? Czy jego składniki ulegają biodegradacji wystarczająco szybko, aby uniknąć zapychania składowisk (i oceanów)?
W co spakujesz swoje ubrania? Czy jest coś innego, czego moglibyśmy użyć zamiast plastikowych opakowań, aby nie potrzebować tak wielu zasobów?

Moda na vintage i ubrania z drugiego obiegu
Dobrym pomysłem jest ponowne wykorzystanie starych ubrań. Jeśli znajdziesz w swojej szafie ładną koszulę w dobrym stanie, która nie jest w twoim stylu lub nie pasuje rozmiarem, dlaczego by nie oddać jej komuś kto znowu ją ubierze?
Możesz przekazać swoje stare ubrania bezpośrednio do schronisk dla bezdomnych lub organizacji charytatywnych, które pomagają ludziom w potrzebie. Wiele osób nie ma dostępu do niedrogich ubrań w swoich społecznościach i polega na sklepach z używaną odzieżą.
Second handy stają się coraz bardziej modne. Zaglądają tam już nie tylko potrzebujący, którzy szukają niedrogich ubrań. Coraz częściej do sklepów z odzieżą używaną zaglądają osoby chcące znaleźć niepowtarzane elementy garderoby sprzed lat. Stawianie na ubrania vintage jest nie tylko bardziej ekologiczne, ale także coraz bardziej trendy.
Dzięki biznesom takie jak Ubrania do Oddania, Wosh Wosh czy Vinted popularyzowane są cyrkularne rozwiązania w branży mody!
Innym pomysłem jest użycie ich do zupełnie innych celów! Możesz pociąć je na kawałki i wykorzystać jako szmatki do czyszczenia domu. W ten sposób nic się nie zmarnuje!

Podsumowanie
Transformacja przemysłu modowego w kierunku gospodarki cyrkularnej jest sporym wyzwaniem. Będzie to wymagało nowych, innowacyjnych sposobów pracy z projektantami, dostawcami materiałów i producentami. Gospodarka cyrkularna wymaga innowacyjnego podejścia do prowadzenia biznesu i gospodarki.
Cyrkularność w modzie oznacza wydłużenie cyklu życia ubrań, recykling, świadome projektowanie oraz odpowiednią pielęgnację. Jest to obiecujący kierunek rozwoju branży, który tworzy wiele ekscytujących możliwości.
-------
AI Colaborated
コメント